Emisje z gospodarstwa w dużym stopniu przyczyniają się do niekorzystnych dla środowiska i ludzi zmian klimatycznych. Duża emisyjność gazów cieplarnianych prowadzi do ocieplenia klimatu, a z kolei susze, gwałtowne ulewy, czy pożary, znacznie utrudniają produkcję żywności. Dlatego każdy rolnik powinien nie tylko znać poziom emisji w swoim gospodarstwie, ale też zacząć go obniżać.Kopiuj HTMLKopiuj tekst
Emisyjność w rolnictwie – czym jest i dlaczego trzeba ją obniżać?
Emisyjność w gospodarstwie rolnym należy traktować, jako nadmierną emisyjność do atmosfery gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do niekorzystnych zmian klimatu. W wyniku ich działania dochodzi do wzrostu temperatury na Ziemi, a to z kolei prowadzi do występowania takich zjawisk atmosferycznych jak tornada, susze, czy gwałtowne burze. Przyczyną tego wszystkiego jest między innymi intensywna działalność gospodarstw rolnych.
W związku z powyższym niezmiernie ważne jest zatrzymanie nadmiernego ocieplania klimatu w skali globalnej. By jednak było to możliwe, każdy powinien zacząć od własnego podwórka. Dotyczy to właśnie także rolników. Sposobów na obniżenie emisyjności jest wiele, ale zanim ktokolwiek zabierze się do działania, powinien poznać poziom emisyjności w swoim gospodarstwie.
Kalkulator emisji CO2 – narzędzie do szacowania skali emisji gazów cieplarnianych
Do danych dotyczących emisji gazów cieplarnianych na konkretnym obszarze, wbrew temu, co się wydaje, można dotrzeć bardzo szybko i łatwo. Wystarczy posłużyć się narzędziem takim jak kalkulator emisji CO2 dostępnym na platformie Agronomist. Jego zaletą jest przede wszystkim łatwość obsługi. To intuicyjne rozwiązanie pozwala oszacować skalę emisji gazów cieplarnianych w ekwiwalencie dwutlenku węgla w konkretnym gospodarstwie rolnym.
Użytkownik kalkulatora do wyboru ma pola uprawne, produkcję mleczarską, drób, a także trzodę chlewną. Co więcej, w przypadku obliczania śladu węglowego dla gospodarstw trudniących się produkcją roślinną, istnieje możliwość połączenia z kalkulacją śladu wodnego.
Redukcja emisji gazów cieplarnianych jest prawdziwym wyzwaniem. Wymaga to przede wszystkim zdobycia wiedzy z obszaru tego zagadnienia, ale i znajomości metod przeciwdziałania nadmiernej produkcji emisji. Zależy to także w głównej mierze od dobrej woli samych rolników, którzy muszą samodzielnie i dobrowolnie podjąć stosowne działania, dostosowane także do specyfiki i możliwości ich gospodarstwa, aby zredukować emisję gazów na danym obszarze, co automatycznie przełoży się na korzyści dla środowiska.
Materiał partnera